В статті «Україна, яку не можна змінити без тебе», що вийшла з нагоди Дня Конституції в газеті «ВВ», заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко звернув увагу на те, що сьогодні, як ніколи, важливо, щоб кожен громадянин України не лише був ознайомлений з Конституцією своєї держави, яка нараховує 161 статтю, а й твердо знав і захищав щонайменше 20 статей І розділу «Загальні засади».
Микола Томенко зауважив, що з моменту ухвалення Конституції тривають дискусії стосовно її ефективності, які набувають особливо загострених форм у період зміни влади. Він наголосив, що і нині, після завершення президентської виборчої кампанії, почалися розмови про перегляд стратегії розвитку сучасної України, її світоглядних засад, геополітичного вибору. «В цих політичних дебатах, на жаль, велика кількість державних діячів, політиків та експертів забувають про те, що, можливо, найважливішим досягненням Основного Закону є, так званий, ідеологічний чи світоглядний розділ Конституції України – розділ І «Загальні засади», – сказав він, пояснивши, що цей розділ вперше в історії незалежної України чітко прописав загальні базові принципи нової Української Держави, загальні засади організації влади, гуманітарної політики та зовнішньополітичної діяльності. Однак, найголовнішим, на його думку, є те, що розділ І, який складається з 20 статей, неможливо змінити без волі українського народу, оскільки чітко передбачено (ст.156), що зміни до нього, після відповідних голосувань Верховною Радою, затверджуються на всеукраїнському референдумі. «Отож, у 1996 році український парламент ухвалив державницьке рішення, яке не дає можливості політикам реалізовувати свої передвиборчі гасла та партійні обіцянки шляхом зміни курсу та стратегії України лише голосуванням у парламенті. Лише український народ може визначати якою повинна бути держава, в якій він проживає», – підкреслив Микола Томенко.
Розглядаючи більш детально І розділ Конституції, Микола Томенко виділив серед найважливіших статтю 1, в якій Україна визначається як суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. «Стаття 2 форму державного устрою України визначає як унітарну, а це означає, що теперішні ініціативи низки українських високопосадовців, які активно стимулюються російськими політичними діячами, про необхідність перетворення України у федеративну державу, можливі лише за згодою українського народу через референдум», – наголосив він. «Не менш суттєвою статтею, яка дебатується, і ще раз хочу нагадати, зміна якої можлива лише після референдуму, є стаття 10, яка визначає українську мову як державну мову України», – підкреслив заступник Голови ВР. Зважаючи на актуальність дискусії про місце і роль свободи слова та недопущення цензури, він також нагадав, що стаття 15 Конституції чітко передбачає заборону цензури. «В дискусіях про зовнішньополітичну стратегію варта уваги стаття 17, яка визначає, що на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом, а також те, що на території України не допускається розташування іноземних військових баз», – процитував Микола Томенко.
Підсумовуючи, Микола Томенко наголосив: «Враховуючи те, що тема можливих змін до Конституції, а найважливіше, перегляду світоглядних засад сучасної Української держави залишається актуальною, передовсім для нової влади, текст І розділу був, є і, переконаний, залишиться в основі ідеології сучасної Української держави, бо, як відомо, президенти, уряди і парламенти змінюються, а Україна залишається».