Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко повідомив, що отримав відповідь від Державного комітету України по водному господарству на своє звернення стосовно обставин спуску води на Київському морі, який призвів до масової загибелі риби.
Зокрема, у відповіді підтверджено, що, зважаючи на значні снігозапаси у басейні Дніпра, високу поточну водність річок, прогнозований стрімкий розвиток повеневих процесів та з метою прийому повеневих вод і безаварійного їх пропуску, Міжвідомча комісія по встановленню режимів роботи дніпровських водосховищ встановила здійснити протягом лютого і першої половини березня передповеневе спрацювання каскаду. Так, з 1 лютого по 16 березня рівень води у Київському водосховищі знизився з позначки 102,24 м до 101,49 м, тобто за 45 діб на 75 сантиметрів, інтенсивністю 1-3 см на добу.
Окрім того, у відповіді Держводгоспу говориться, що Міжвідомча комісія намагалася запобігти масовій загибелі риби внаслідок удушення. Так, для збільшення розчиненого кисню у воді, запобігання заморним явищам і масовій загибелі риби у Київському водосховищі робоча група Міжвідомчої комісії від 4 лютого 2010 року вирішила, як виняток, у період передповеневого спрацювання, дозволити підняття рівня води у Київському водосховищі на 30-40 см. Підняття рівня води подекуди зруйнувало суцільний льодовий покрив на водосховищі і сприяло збагаченню верхнього шару води розчиненим киснем, що дещо покращило умови існування риби.
Водночас, Голова Держводгоспу вважає, що цьогорічне передповене спрацювання рівня води Київського водосховища (75 см за 45 діб) не могло спричинити придавлювання риби льодом. На його думку, загибель риби виникла через ряд негативних факторів, які у 2010 році співпали у часі, а саме: тривалий період суцільного льодоставу на водосховищі (з грудня по березень) і, як наслідок, відсутність зв\’язку водної поверхні з шаром повітря; через великий природний вміст гумусових речовин у воді збільшується показник кольоровості, відбуваються процеси поглинання кисню і як результат – заморні явища та задуха риби; відсутність заходів з боку рибогосподарських організацій, щодо покращення умови існування рибних ресурсів у зимовий період; негативна дія льодового покриву на мілководдях.
Як відомо, 12 березня у засобах масової інформації з’явилися численні повідомлення про масову загибель риби, викликану спуском води з Київського водосховища. За інформацією ЗМІ, ВАТ «Укргідроенерго» здійснило цей спуск відповідно до рішення Міжвідомчої комісії при Держводгоспі України для попередженням небезпечних наслідків весняної повені. Внаслідок таких дій рівень води у Київському водосховищі впав настільки, що крига в багатьох місцях лягла на дно та придавила своєю вагою рибу, що зібралася на мілководді. Однією з можливих причин рішення про спуск води засоби масової інформації називають побоювання через вірогідність затоплення будинків у Конча-Заспі, район якої може одним з перших постраждати внаслідок ймовірного весняного паводку.