Сьогодні під час ранкового ефіру на «5 каналі» Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко говорив про нові обмеження споживання і продажу алкогольних напоїв.
Віце-спікер нагадав, що на минулому тижні парламент ухвалив Закон щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв (р.н.1171). Говорячи про історію прийняття Закону, Микола Томенко зауважив, що він виник в силу певних обставин. «По-перше, ми єдина Європейська країна, де слабоалкогольні напої і пиво не вважалися алкоголем. У нас будь-який підліток міг спокійно зайти в магазин, купити пиво чи слабоалкоголку і в нього не запитували про вік», – сказав один з авторів Закону.
Віце-спікер парламенту зауважив, що в Україні вже давно ведеться дискусія стосовно «поганих» і «добрих» алкогольних напоїв і десятки років молодих людей переконували в тому, що в Україні не існує пивного алкоголізму. «У нас виникла унікальна ситуація, коли за гроші алкогольних кампаній було обґрунтовано, що пиво і слабоалкогольні напої корисні для дітей. – наголосив М.Томенко, – Тому нам надзвичайно важливо було ввійти у вимоги європейської цивілізації і сказати, що це один з видів алкогольних напоїв. І як тільки ми це говоримо, – то зрозуміло, і всі види обмежень на нього поширюються».
Нагадаємо, даним Законом законодавчо вноситься в категорію алкогольних напоїв слабоалкогольні напої та пиво. Окрім того, Законом забороняється споживання пива (крім безалкогольного) та слабоалкогольних напоїв: у закладах охорони здоров\’я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; у громадському транспорті; на зупинках транспорту, у підземних переходах; у закладах культури; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у ліфтах і таксофонах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках: у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ. Розширюються обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема, забороняється їх продаж у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у торгових автоматах; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту тощо. Також вперше вноситься заборона про продаж слабоалкогольних напоїв особам до 18 років.
Другою важливою причиною прийняття Закону Микола Томенко назвав необхідність цивілізованого проведення масових заходів. Він пояснив, що Законом вводиться норма, згідно якої на час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння. «Вперше ми дали право органам місцевого самоврядування на місцях врегульовувати цю проблему», – наголосив співавтор Закону.
Заступник Голови ВР М.Томенко також звернувся до громадських діячів, що ведуть системну роботу проти алкоголізму та тютюнопаління. Наявність в Законі кілька норм, що послаблюють наступ на тютюнопаління, зокрема, вилучення норми про обов’язковість п’ятдесяти відсоткової кількості місць у готелях для тих, хто не палить, на думку М.Томенка, не є підставою для ветування Закону. Він звернув увагу на те, що така позиція може підіграти деяким алкогольним кампаніям, які сьогодні розгорнули боротьбу за недопущення прийняття цього Закону та висловив переконання, що Президент України підпише Закон.
Водночас, М.Томенко наголосив на необхідності проведення просвітницької роботи та соціальної реклами в таких питаннях. «В Україні повинна бути державна просвітницька програма: з одного боку пропагування здорового та активного способу життя, а з іншого боку – небезпек та загроз алкоголізму та тютюнопаління», – сказав він та закликав також і провідні телевізійні кампанії почати телевізійну соціальну рекламу.
На думку М.Томенка, такі резонансні суспільні закони потребують світоглядного свідомого розуміння. «Давайте почнемо з того, щоб і влада, і український народ почали тверезіти, бо наша країна скоро буде конкурувати з неблагополучними країнами в частині дитячого алкоголізму», – наголоси він. «Рівень споживання алкоголю та ставлення до алкоголю і тютюну – це певним чином і рівень культури нації, а Україна завжди була культурною нацією. Нам необхідно повертатися до більш цивілізованого споживання алкоголю. І в соціальній та просвітницькій роботі піти від «алкоголізації» нації до тверезої нації, щоб належним чином себе презентувати у світ», – наголосив Заступник Голови ВР М.Томенко.